Bałucki Ośrodek Kultury zaprasza do udziału w interdyscyplinarnym projekcie pt. "Bałuckie Światy - w poszukiwaniu tożsamości", który realizowany jest w okresie od 21 czerwca do 23 października.

Jest to wieloelementowe przedsięwzięcie z obszaru edukacji regionalnej odwołujące się do symboliki i specyfiki naszego miasta. Oparte jest na dialogu i współdziałaniu różnych grup wiekowych, dostarczające wiedzy o historii i teraźniejszości, aktywizujące uczestników do ich poznawania i identyfikowania się z miejscem zamieszkania.

W ramach projektu realizowane są m.in.: warsztaty artystyczne, dziennikarskie, językowe, turnieje szachowe, spacery po Bałutach, pikniki artystyczne.

OPIS DZIAŁAŃ:

1. Mówimy po Bałucku (sierpień-październik)

Dokładne terminy ukazują się na bieżąco na FB: Wyspa Kultury Bałucki Ośrodek Kultury oraz FB: Centrum Animacji i Rewitalizacji Rondo Bałucki Ośrodek Kultury

09.09.21. godz. 12.00 - OT Wyspa Kultury, ul. Stawowa 28
16.09.21. godz. 12.00 - OT Wyspa Kultury, ul. Stawowa 28
23.09.21. godz. 12.00 - OT Wyspa Kultury, ul. Stawowa 28

Cykl warsztatów językowych, podczas których chcemy zestawić zapożyczenia językowe kultur dawnej Łodzi z twórczością współczesnych artystów hip-hopowych i literatów żyjących w Łodzi obecnie, w twórczości których nasze miasto i dzielnica Bałuty odgrywają szczególną rolę. Dla uczestników będzie to okazja do nawiązania dialogu międzypokoleniowego. Młodzież pozna historię gwary, starsi specyficzny slang uliczny, którym porozumiewa się współczesna młodzież. Realizacja: Jakub Sroka – V-ce Przewodniczący Dialektologicznego Koła Naukowego przy Wydz. Filologicznym UŁ. Doktorant II roku Studiów Doktoranckich spec. Językoznawstwo.

2. Bałuty od kuchni (lipiec-wrzesień)

Dokładne terminy ukazują się na bieżąco na FB: Wyspa Kultury Bałucki Ośrodek Kultury oraz FB: Centrum Animacji i Rewitalizacji Rondo Bałucki Ośrodek Kultury

17.07.21 godz. 11.00 - Śniadanie na trawie - Park na Julianowie - amfiteatr
24.07.21. godz. 11.00 - Kolorowe podwórka - OT Wyspa Kultury
14.08.21. godz. 11.00 - Śniadanie na trawie - Park na Julianowie - amfiteatr
28.08.21. godz. 11.00 - Kolorowe Podwórka - Park na Julianowie- amfiteatr

Warsztaty kulinarne, skierowane przede wszystkim do rodzin. Chcemy przybliżyć tradycję prostego łódzkiego gotowania i zwyczaje panujące przy robotniczym stole. Uczestnicy warsztatów kulinarnych zdobędą nowe umiejętności w oparciu o tradycje kulinarne i historię miasta. Promować będziemy kreatywne spędzanie czasu w gronie rodzinnym. Uczestnicy poznają przepisy na proste dawne i popularne potrawy, które dominowały na łódzkich stolach. Menu będzie opierało się na prostych potrawach Łódzkiej Kuchni Czterech Kultur takich jak: żydowski kawior na grzance z chałki, łódzka zupa chrzanowa, kugel, pielmieni czy bliny. Partner/ Realizacja: Kresqwka- warsztat dziecka - Katarzyna Kostrzewa- Wolniak.

3. Bałuckie Art.Akcje

17.07.21- Śniadanie na trawie – godz. 11.00 - Park na Julianowie- amfiteatr
24.07.21- Kolorowe podwórka - godz. 11.00 - O.T. Wyspa Kultury
14.08.21- Śniadanie na trawie - godz. 11.00 - Park na Julianowie - amfiteatr
28.08.21- Kolorowe Podwórka - godz. 11.00 - Park na Julianowie (oferta na sezon IX-XII 21/I-VI 22)

Symbole mojej dzielnicy to cykl warsztatów artystycznych, gier i zabaw ruchowych realizowanych w plenerze, na terenie osiedli mieszkaniowych i skwerów bałuckich. Celem tych działań jest edukacja oraz integracja przez wspólną zabawę i działalność artystyczną. Przypomnimy zapomniane zabawy podwórkowe (klipa, serso), dające możliwość kreatywnego i efektywnego spędzania czasu wolnego w przestrzeni miejskiej.

4. Bałuty obiektywnie (sierpień-październik)

9, 11 sierpnia; 13 września – godz. 17.00) - dokładne terminy ukazują się na bieżąco na FB: Wyspa Kultury Bałucki Ośrodek Kultury oraz FB: Centrum Animacji i Rewitalizacji Rondo Bałucki Ośrodek Kultury

Cykl spotkań online i spacerów z przewodnikiem po zaułkach dzielnicy pokazujących Bałuty, które odchodzą i te które zmienił czas, prezentujących podwórka, ciasne uliczki, klatki schodowe, budynki, których już nie ma. Będzie można odwiedzić wirtualnie i w realu miejsca, do których zwykle nie zaglądamy owiane tajemnicą i sensacją, odwiedzimy miejsca mające swój specyficzny urok i magię. Przedstawiać będziemy sylwetki społeczników dokumentujących Bałuty, historie mieszkańców, ludzi kultury i sztuki żyjących na Bałutach. Spotkania wzbogacone zostaną o prelekcje multimedialne i pokazy archiwalnych i współczesnych zdjęć, co z pewnością uatrakcyjni i utrwali przekaz wiedzy, spowoduje, że uczestnicy będą traktowali swoje miejsce zamieszkania jako wyjątkowe mające swoją niebagatelną historię i tradycję. Realizacja: Absolutnie Turystycznie - Krzysztof Olkusz- przewodnik turystyczny po Łodzi, pasjonat, społecznik, znawca historii, tradycji i współczesności miasta, autor wydawnictw o Łodzi.

5. Szachy po bałucku

11.07.21 godz. 11.00 - Park staromiejski w Łodzi

11.09.21. godz. 11.00 - Pałac Herbsta 

25.09.21. godz. 11.00 - CT Lutnia, ul. Łanowa 14

Międzypokoleniowe turnieje szachowe, zorganizowane i zrealizowane w przestrzeni miejskiej, (np. na terenie parków miejskich), wskrzeszające tradycje rozgrywek w Parku Staromiejskim w Łodzi (tzw. Park "Śledzia"). Wydarzenie skierowane do wszystkich, którzy pasjonują się grą w szachy (dzieci, młodzież, dorośli, seniorzy). Partner / realizacja: Szkoła Szachowa Szach – Mat - Piotr Straupisz- sędzia, instruktor i mistrz szachowy.

6. Bajka i bajeczka z mojego podwóreczka (wrzesień-październik)

23, 26, 27.08.21. - O.T. Wyspa Kultury u. Stawowa 28 - dokładne terminy ukazują się na bieżąco na FB: Wyspa Kultury Bałucki Ośrodek Kultury oraz FB: Centrum Animacji i Rewitalizacji Rondo Bałucki Ośrodek Kultury

Konkurs literacki dla dzieci młodzieży, podopiecznych świetlic środowiskowych i uczniów szkół podstawowych oraz wszystkich tych, którzy będą zainteresowani wzięciem udziału w naszym konkursie. Zbiór najładniejszych bajek, wybranych przez profesjonalne Jury zostanie opublikowany i wydany w postaci zeszytu. Konkurs poprzedzony będzie warsztatami literackimi i lekcjami czytelniczymi. Realizacja: dr Karolina Kołodziej-adiunkt Wydziału Filologicznego - Instytut Filologii Polskiej i Logopedii Ogólnej Uniwersytetu Łódzkiego.

7. Newsy z mojej dzielnicy (sierpień-październik)

Dokładne terminy ukazują się na bieżąco na FB: Wyspa Kultury Bałucki Ośrodek Kultury oraz FB: Centrum Animacji i Rewitalizacji Rondo Bałucki Ośrodek Kultury

07.09.21. godz. 9.00 - OT Wyspa Kultury, ul. Stawowa 28
21.09.21. godz. 9.00 - OT Wyspa Kultury, ul. Stawowa 28
28.09.21. godz. 9.00 - OT Wyspa Kultury, ul. Stawowa 28
05.10.21. godz. 9.00 – OT Wyspa Kultury, ul. Stawowa 28
 
Warsztaty dziennikarskie skierowane do młodzieży szkół ponadpodstawowych, uczniów klas VII, VIII i dorosłych, uczestniczących w warsztatach językowych. Uczestnicy warsztatów podejmą próbę wykorzystania w tekście regionalizmów łódzkich (zarówno tych dawnych jak i współczesnych), zdobędą umiejętności pisania esejów, reportaży, notatek, publikowania ich w Internecie, tworzenia blogów i przygotowania gazetki do druku. Realizacja: Mariusz Janik – redaktor Radia Łódź.
 

10.07.21- Piknik artystyczny- godz. 11.00 O.T. Wyspa Kultury
21.08.21- Piknik artystyczny- godz. 11.00 O.T. Wyspa Kultury
25.09.21- Piknik Artystyczny – Pożegnanie lata – CT Lutnia

Pikniki artystyczne nawiązujące do bałuckich majówek i festynów, pozwalające uczestnikom na przyjemne spędzenie czasu i aktywny udział w różnego rodzaju aktywnościach kulturalnych z dziedziny muzyki, tańca, plastyki i innych dziedzin sztuki i kultury, gier i zabaw plenerowych. Celem wydarzeń jest integracja i aktywizacja społeczności lokalnej, zachęcanie do rozwijania własnych pasji i zainteresowań (także artystycznych).

9. Zawsze klawo jest w zapusty

22.10.21 godz. 18.00 - dokładne informacje o miejscu i terminie ukażą się na FB: Wyspa Kultury Bałucki Ośrodek Kultury oraz FB: Centrum Animacji i Rewitalizacji Rondo Bałucki Ośrodek Kultury

Gala finałowa, podczas której można będzie doświadczyć efektów aktywności realizowanych w ramach projektu (prezentacja wydawnictw, wykład o kulturze języka we współczesnym społeczeństwie, wspólne śpiewanie łódzkich piosenek, pokaz i warsztat kulinarny. Prezentacja slajd show dokumentacji fotograficznej projektu, wypowiedzi realizatorów i uczestników podsumowujące projekt. Wydarzenie będzie również publikowane w Internecie.

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny!

Projekt dofinansowany jest ze środków Urzędu Miasta Łodzi.

 

 

Partnerzy projektu:

Miasto Łódź, Dialektologiczne Koło Naukowe UŁ działające przy Zakładzie Dialektologii Polskiej i Logopedii, Szkoła Szachowa Szach-Mat, Art.Akcja, Absolutnie Turystycznie

Zobacz projekt na FB https://www.facebook.com/baluckiosrodekkultury/photos/a.123063864535554/1888380188003904

Zobacz też Wakacyjne pikniki artystyczne: W kalendarzu UMŁ ; Na stronie BOK 

Informacje:

Centrum Animacji i Rewitalizacji „Rondo” Bałuckiego Ośrodka Kultury, ul. Limanowskiego 166, tel. 42 653 36 45, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ; FB: Centrum Animacji i Rewitalizacji Rondo Bałucki Ośrodek Kultury

Ośrodek Terenowy „Wyspa Kultury” Bałuckiego Ośrodka Kultury, ul. Stawowa 28, tel. 501 369 349, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; FB: Wyspa Kultury Bałucki Ośrodek Kultury
www.bok.lodz.pl


telefon 100

zadzwoń do nas - 42 651 50 30

 e mail 100

oceń nas

mapa 100

przyjdź do nas

Łódź, ul. Limanowskiego 166

loading...
INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH
osób, których dane przetwarzane będą przez MSK w Łodzi

uslugi rozne
mecenasi

uczestnicy odbiorcy

partnerzy rodo250

Regulamin uczestnictwa i odpłatności za udział w formach stałych w Miejskiej Strefie Kultury w Łodzi / Bałuty

 

Jeśli, w związku z planowanym udziałem w wydarzeniu, potrzebujesz dostosowania w postaci audiodeskryptora lub tłumacza prosimy o pilny kontakt: 42 651-50-30 lub e-mail: sekretariat@bok.lodz.pl

lodz kreuje

logo lodz kreuje pion

Newsletter